Legacy Heritage 6 Inch Turned Traditional Island Post
The Legacy Heritage 6 Inch Turned Traditional Island Post is a wooden column post with block top and bottom and round, tapered trunk. Use this classically styled column post to support kitchen islands, counter and bar tops, or cabinets. Choose from Alder, Cherry, Hard Maple, White Birch, and Rubberwood. 35 1/2" or 42" lengths.
- Material: Solid Wood
- Style: Traditional
- Width: 6"
- Depth: 6"
- Length: 35 1/2", 42"
- Shrink wrapped for protection during shipping
- Wood types: Alder, Cherry, Hard Maple, Rubberwood, White Birch
Legacy Heritage 6 Inch Turned Traditional Island Post Specifications
Specifications
| Additional Information | Bottom Block Height: 7 3/8" |
| Brand | Legacy Heritage |
| Depth | 6" |
| Finish | Unfinished |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Top Block Length | 7 3/8" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 6" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like